צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הגדרות לגבי מצבו התיפקודי של הקשיש

 
 

לנוחיותכם, ריכזנו את ההגדרות למצב התפקודי של הקשיש:

 

עצמאי:

 
אדם שאינו זקוק לעזרת הזולת בביצוע הפעולות היומיומיות (אכילה, רחיצה, לבישת בגדים, ADL) ומסוגל לנוע בכוחות עצמו באופן עצמאי למרחק סביר.
 

תשוש:

 
אדם שמצב בריאותו ירוד כתוצאה ממחלות כרוניות שונות, מליקוי קבוע (עיוורון) או סיבה אחרת, ועקב כך אינו יכול לשרת את עצמו באופן מלא. מדובר במקרים בהם הזקנים יכולים עדיין לנוע בתוך הבית, אך אינם מסוגלים לצאת מהבית לבדם והם אינם מסוגלים לבצע אחת או יותר מהפעולות היומיומיות (ADL) כגון: רחצה, הלבשה וכדומה.
 

סיעודי:

 
אדם הזקוק לעזרה מלאה ברוב או בכל הפעולות היומיומיות. בדרך - כלל הוא מרותק למיטה ויש לו בעיות שליטה בסוגרים. לפעמים מדובר גם בליקויים בהתמצאות ובחשיבה פגועה, במידה חלקית. קיימות שש פעולות חיוניות יומיומיות הדרושות לתפקוד בסיסי נורמאלי של האדם: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים ולהיות נייד. פעולות אלו קרויות ADL . בדרך כלל כאשר אדם אינו מסוגל לבצע לבדו 3 מתוך 6 הפעולות הללו, הוא יחשב כסיעודי.
 

סיעודי מורכב:

 
אדם הזקוק בנוסף לעזרה בפעולות היומיומיות גם להאכלה באמצעות זונדה, לעירויים קבועים ולהתערבויות רפואיות קבועות אחרות.
 

תשוש נפש:

 
קבוצה זו מקיפה קשת רחבה של מצבי ירידה שכלית בדרגות חומרה שונות: הפרעות קלות, חולפות או קבועות, בזיכרון בלבד; מצבים של אדישות, חוסר עניין בסובב וירידת המודעות לצרכים אישיים ; הפרעות בהתמצאות או חוסר התמצאות קבוע ביחסו למקום ולאנשים. מצב זה עלול להיגרם גם על ידי אלצהיימר או תופעות דמנטיות אחרות. לפעמים אנשים במצב כזה הם אלימים במיוחד או חסרי שליטה במעשיהם.
 

שיקום והחלמה:

 
קשיש תשוש, עצמאי או סיעודי שההערכה שיחזור למצבו התפקודי לאחר טיפול והחלמה שיארכו פרק זמן מסוים.
 
כל הנכתב לעיל בלשון זכר מתייחס גם לנקבה.