צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ההבדל בין אלצהיימר להפרעה קוגניטיבית קלה

 
מחלות השכחה שתוקפות לעת זקנה

קצת קשה לקרוא להפרעה קוגניטיבית קלה הפרעת שכחה או מחלה אך ללא ספק מדובר בפגיעה שניתן למדוד אותה בכמה מובנים. בעיות שכחה יכולות להלחיץ אותנו מאוד אך זו המציאות של לפחות 25 אחוזים מהקשישים מעל גיל 75, כאשר מעל גיל 85 גם מחלת השכחה הקשה והמוכרת יותר, אלצהיימר, יכולה לתקוף ולשנות משמעותית את אורח חיי הקשיש. הפרעה קוגניטיבית קלה כשמה כן היא, השפעתה קלה על אורח חייו של הקשיש ולמרות שיש הבדל ברור בינה לבין אלצהיימר, עדיין יש שטח אפור מאוד בעייתי בין שתיהן.
 
 

ההבדלים בין הפרעה קוגנטיבית קלה לאלצהיימר

 
האם כל הקשישים בבית אבות לחולי אלצהיימר לוקים במחלה באותה רמה? ממש לא. יש מבוגרים שילקו במחלה בחומרה גדולה יותר והסימנים שייראו עליהם בכל התפקוד היום יומי יהיו שונים לחלוטין ממבוגר אחר שהמחלה עוד נמצאת בהתפתחות. זה קשור לגיל, זה קשור לפגיעה מסוימת שיכול להיות שהקשיש עבר וזה יכול להיות קשור גם למצבו הגופני רגשי. בני משפחה יכולים להילחץ מאוד מפעילות קוגניטיבית שמזוהה כפגועה אצל אבא או אימא, סבא או סבתא, אך לעתים מדובר בהפרעה קוגניטיבית שכיחה בגיל מאוחר.

הפרעה קוגניטיבית קלה, בניגוד לאלצהיימר, היא תהליך טבעי של פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי. גם נוכח ההיגיון הבריא בלבד, אי אפשר לצפות מקשישי בן 75 להיות באותו מצב קוגניטיבי כמו צעיר בן 30 או מבוגר בן 50. בהפרעה הקוגניטיבית הקלה קשה מאוד למבוגר לקלוט מידע חדש ותהליך הלמידה אצלו ארוך משמעותית אך כשהוא לומד דבר מה, הוא לא שוכח אותו. בהפרעה קוגניטיבית אין פגיעה בחיי היום יום ומצב המבוגר לא מחמיר מבחינת שגרת יומו מה שבאלצהיימר הופך להיות קשה הרבה יותר עם גרף הידרדרות ברור ותלול יותר.
 
בית אבות לחולי אלצהיימר
 

מתי בית אבות לחולי אלצהיימר יכול לסייע?

 
למרות שאנו מודאגים מאוד ממצב אבא או אימא חשוב לזכור שלא כל הפרעה קוגניטיבית מסמלת על התפתחות אלצהיימר ולפעמים היא עניין טבעי לחלוטין. בדרך כלל האבחון נעשה בצורה מקצועית אך עדיין אינה מדויקת במאה אחוז. אם ברור שאותו מבוגר שוכח דברים מאוד בסיסיים, כמו למשל השמות של בניו, מקום מגוריו או אפילו אינו מסוגל לזכור מספר ארוך, לא מדובר בהפרעה קלה אלא על פגיעה משמעותית יותר.

אנחנו בבית הורים רחל ליצ'ק כאן בשבילכם לשיפור מצבם של היקירים החשובים שלכם, בכל פגיעה שהם חווים ולשיפור אורח חייהם וחייכם באופן משמעותי. פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם!