צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

השפעות מחלת הדמנציה

 
מהי מחלת הדמנציה?

מחלת הדמנציה שקרויה גם שיטיון היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים מעל גיל 65. המחלה עד כדי כך שכיחה כך ש-10 אחוזים מהמבוגרים ילקו בה ומעל גיל 84 כבר מגיעה ל-30 אחוזים. המחלה מתבטאת בירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי, חמור יותר מהפרעה קוגניטיבית קלה בה המבוגר אינו מצליח ללמוד חומר חדש בקלות, כך שבמחלת השיטיון ההידרדרות ברורה מאוד ומחמירה עם השנים. בשלבים הראשונים האדם יחוש בלבול ושכחה של פרטים קשים, כמובן יחד עם קושי בלמידה ויכולה להגיע בשלבים מתקדמים עד אי יכולת לזהות פנים, חוסר התמצאות אפילו בדרך חזרה הביתה ופעולות בסיסיות ביותר לשגרת החיים כמו רחצה, אכילה וכולה.
 
 

השפעות מחלת הדמנציה

 
  • לדמנציה יש בעיות רבות שיכולות להופיע על סדר יומו של המבוגר וכולן תלויות במידת הפגיעה בקוגניטיבית שלו. אחת הפגיעות הכואבות ביותר היא חוסר יכולת לזהות פנים ושמות וגם קישור ביניהם ולכן הפגיעה גם בצד הרגשי. אותו אדם לא תמיד יוכל לזהות את הצוות המטפל שלו ולמעשה גם לא את בני משפחתו מה שמשליך מאוד על היכולת לעזור לו אפילו בפעולות יום יומיות פשוטות.

  • אחד מהסימנים הבולטים של המחלה הוא חוסר יכולת התמצאות. במצבים כאלו אותו אדם לא יכול ללכת לבדו כיוון שיכול בקלות להגיע למקום אחר תוך שהוא הולך לאיבוד ובכך גם לסכן את חייו.

  • במהלך המחלה יש פגיעה קוגניטיבית גם ברמת הפעילות היום יומית. אותו אדם לא מתרחץ, אותו אדם לא יצליח לאכול וכמובן לא לבצע בבטחה פעולות פשוטות כמו הפעלת הגז במטבח. מצבו הגופני יכול להחמיר בגלל חוסר היגיינה או חוסר אכילה וכמובן סיכון מצבו בגלל שכחה של פעולות שעשה לפני כמה דקות.
 
בית אבות לחולי דמנציה
 
 

מה הטיפול הנכון למחלת הדמנציה?

 
 
 
למרות התקדמות הרפואה באופן בלתי ייאמן במאה האחרונה, עדיין אין אפשרות לטפל בדמנציה באופן מחלט כיוון שמדובר על הרס של תאי עצב מרכזיים, תאי המוח, כאשר אין ידע מספק כיצד לגרום להם להתחדש. כל הטיפול בדמנציה בימינו מתבסס על זיהוי המחלה בשלב מוקדם ככל הניתן והאטת החמרתה. הטיפול יכול להיות מלווה כדורים אך רובו מתבסס על תרגולים עם המבוגר וכמובן טיפול תומך בכל הסימנים שפוגעים משמעותית בשגרת חייו. בבית אבות לחולי דמנציה צוות בית האבות שומר שאותם מבוגרים ימשיכו להתקלח, לאכול כמו שצריך, דואג שלא ילכו לאיבוד וגם דואג לפעולות שישמרו על מצב המטופל וימנעו את החמרת המחלה.

אנחנו בבית אבות רחל ליצ'ק תמיד כאן בשבילכם גם ברגעים הקשים של דמנציה לעת זקנה. פנו אלינו עוד היום ונשמח להציג בפניכם את השירותים שאנו מציעים, אפשרויות לינה ועוד.