צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהו מבחן ADL לקשיש

 
קשישים רבים מגיעים למצב בו הם חייבים לקבל עזרה סיעודית. יכול להיות שעבורנו, בני המשפחה הקרובים שלהם, וכמובן עבורם, הרי העזרה הזו היא עניין די ברור מאליו. עם זאת, יש צורך במתן הוכחות ברורות שאותו אדם לא יכול להיות עצמאי ונזקק לטיפול סיעודי כלשהו, ולכן קיים מבחן ADL.
 
 

הכירו את מבחן ה- ADL

 
מבחן ADL יכול להישמע לכם כמו מבחן מלחיץ אך מלבד זה שהוא משמעותי ביותר להמשך חייו של המטופל שעובר אותו, לרוב מבוגרים בני הגיל השלישי, הוא לא מבחן מסובך מידי ואין מה להתכונן אליו. המטרה של מבחן ADL הוא להבין עד כמה המבוגר בן הגיל השלישי תלותי. המבחן יבדוק כמה פרמטרים שונים בחייו, כאשר הכוונה היא לתלות שלו בסביבה ופחות על העניין הגופני, כאשר לעניין הגופני בנפרד עליכם יהיה לספק כל מיני הוכחות שמסבירות היטב מה הבעיה של יקיר לבכם ומדוע הוא נזקק לטיפול סיעודי כלשהו. מבחן ADL הוא מבחן חשוב וקובע לסיוג המטופל.
 
 

כיצד מתבצע מבחן ADL?

 
 
 
מבחן ADL, או בגרסה הארוכה יותר activities of daily living, או בתרגום לעברית פעולות יום יומיות לחיים, אמור לבחון את הצורך של אותו מטופל בעזרה יום יומית ולא חד פעמית, מצד אדם אחר לפעולות הכי בסיסיות של החיים. מבחן ADL מעניק ניקוד לאותו מטופל כאשר לפי הניקוד אפשר להבין מה בדיוק המצב שלו ואיזו סוג עזרה הוא צריך. במבחן נבדקים כמה תחומים כמו למשל: היכולת שלו לקום ממצב שכיבה לבדו, רחצה עצמאית ללא עזרה, הלבשה והפשטה עצמית ללא עזרה כולל תחתונים, אכילה, שתייה ונטילת תרופות עצמאית, ניידות מלאה ושליטה על סוגרים.
 
 
בית אבות סיעודי
 
 
 

מי מבצע את הבדיקה?

 
 
 
הבדיקה עצמה מתבצעת על ידי אנשי מקצוע מטעם הביטוח הלאומי. הבדיקה מתבצעת כחלק מתהליך חוק סיעוד שלמעשה בוחן את המטופלים השונים שרוצים לזכות בגמלת סיעוד או בתנאים אחרים, כמו למשל מימון חלקי או מלא של בית אבות סיעודי לשהות בטוחה ואיכותית יותר עבורם, או מטפל זר בסבסוד כלשהו. אנשי המקצוע של וועדת הסיעוד יגיעו אל בית המטופל ויבחנו את המצב שלו לפי כל הפעולות שהוזכרו לעיל כאשר רמת התפקוד שלו תתקבל על פי נקודות שיינתנו לו. הניקוד יתבצע כך שאדם שאינו מתקשה כלל יקבל 0 נקודות בעוד אדם שקושי רב יזכה ב-3 נקודות.
 
 
 

כיצד צריך להתכונן לבדיקה?

 
 
 
בדיקת ADL אינה מצריכה הכנה גופנית כלשהי ולמעשה המבחן יהיה אותנטי לחלוטין. כמובן שאם המבוגר ינסה לעשות את עצמו יש סיכוי שהוועדה שבוחנת אותו תתרשם שהוא עושה את עצמו וההשלכות יכולות להיות חמורות. אם המבוגר באמת צריך עזרה סיעודית הוא לא יוכל לבצע חלק ניכר מהפעולות והתשובות יהיו די ברורות. ברמה הבירוקרטית עליכם לתאם את ההערכה מול הוועדה של ביטוח לאומי, שהוא זה שבודק את המטופל, כאשר גם בן משפחה צריך להיות איתו. את המבוגר יש להכין לבדיקה על פי מאפייניה כדי למנוע מצב של מבוכה וכמובן אי שיתוף פעולה מצדו.
 
 
 

מה השלכות הבדיקה?

 
 
 
אם המבוגר יקבל ניקוד כולל של בין 2.5 נקודות ועד 6. נקודות הוא יזכה לגמלת סיעוד חלקית, ואם הוא יקבל מעל 6.5 נקודות הוא יזכה לגמלת סיעוד מלאה. ההשלכות יהיו גדולות מאוד על איכות חייו ועל התשלומים שאותם יצטרך לשאת כאשר מעל ציון של 4-5 נקודות הוא זכאי לקבל מימון לבית אבות סיעודי או מימון של עובד זר.