צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהי גמלת סיעוד וכיצד ניתן לקבל אותה

 
אפשר לומר שמדינת ישראל היא לא המדינה הכי סוציאליסטית שיש, אך אין ספק שהיא דואגת לאזרחיה בחלקים החשובים של החיים. במקרה ואזרח במדינת ישראלי ייפצע או יחלה ויהפוך להיות סיעודי, הביטוח הלאומי יעניק לו גמלת סיעוד שתעזור לו לשמור על חיים תקינים. מהי אותה גמלת סיעוד וכיצד ניתן לקבל אותה?
 
 

מהי גמלת סיעוד?

 
גמלת סיעוד היא גמלת שירותי טיפול לקשישים שממומנת על ידי המוסד לביטוח לאומי. הגמלה עצמה מעוגנת בחוק והיא חלק מהותי מחייהם של מאות אלפי אזרחים במדינת ישראל. התנאים לקבלת הגמלה ברורים לכול, וכל אחד יכול לדרוש אותה אם הוא עומד בהם. הגמלה ניתנת לגברים ולנשים מעל גיל הפנסיה ללא קשר היכן הם גרים, בין אם מדובר על בית אבות סיעודי או על הבית הפרטי שלהם. הגמלה מיועדת לאנשים סיעודיים שלא מצליחים לתפקד באופן עצמאי בחיי היום יום ולבצע פעולות שגרתיות כאשר הסיוע ניתן בדמות קצבה חודשית, סיוע אישי או סיוע במגורים. הגמלה מעוגנת בהתאם לחוק הסיעוד ששינה את חייהם של אנשים רבים במדינה.

 
 

מי זכאי לקבל גמלת סיעוד

 
 
 

את גמלת הסיעוד יכול לקבל כל תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה במידה והוא נחשב לתלוי בה. מה הכוונה? אותו אדם שעבר את גיל הפנסיה וזקוק לעזרה בפעולות היום יום, כמו למשל הלבשה, רחצה, אכילה, ניהול משק בית וכולה, כמו גם השגחה כללית, עונה לכל הדרישות הסיעודיות. האדם יכול לגור בקהילה בשכירות או להיות בעל דירה משלו או במידה והוא מתגורר במוסד כלשהו, כמו בבית אבות סיעודי או במחלקות סיעודיות אחרות, הוא יכול להיות זכאי לקבלת הגמלה. גם ההכנסה של אותו אדם משפיעה על זכותו לקבלת הגמלה כאשר יש טבלה ברורה שמגדירה מה יהיה גובהה, אם בכלל הוא רשאי לה.

 
 
בית אבות סיעודי
 
 
 

שלוש רמות לגמלת הסיעוד

 
 
 

לגמלת סיעוד יש שלוש רמות שעוזרות להבדיל בין המצבים השונים של המועמדים לקבלתה. ברמה א' המבוגר נמצא כתלוי במידה רבה בעזרה מהזולת כאשר הוא מגלה קושי לבצע פעולות בסיסיות לבדו, והוא גם זקוק להשגחה. לכן הוא זוכה לגמלה בהיקף של 9.75 שעות טיפול שבועיות או 5 במדיה ויש לו הכנסה גבוהה. ברמה ב' בה הוא תלוי אף יותר ולכן הוא זוכה להיקף של 16 שעות טיפול כאשר התלות שלו הופכת לקריטית. ברמה ג' הוא תלוי לחלוטים ולכן ההשגחה תהיה מתמדת בהיקף של 18 שעות טיפול בשבוע.

 
 
 

כיצד מקבלים את הגמלה?

 
 
 

קבלת הגמלה והרמה שלה נקבעת לפי המוסד לביטוח לאומי. לפי חוק הסיעוד יש צורף לעבוד מספר בדיקות מקדימות על ידי בעל מקצוע, כמו למשל פיזיותרפיסט, מרפא בעיסוק או אחות – זאת לפי מצבו של המבוגר, ולאחר מכן יעבור ועדה שתקבע את התלות שלו ואת מה שמגיע לו. במעמד זה ייקבעו גם סוג השירותים שיינתנו לו לפי הצרכים שלו וגם לפי העדפתו האישית ושל משפחתו.

 
 
 

אלו שירותים ניתן לקבל?

 
 
 
מי שזכאי לגמלת סיעוד יכול לקבל עזרה בניהול משק הבית בדמות מטפל, שיהיה בדרך כלל מטפל זר שיעזור לו בבישול, קניות, רחצה וכולה. יחד עם זאת ניתן לקבל עבודה סוציאלית או עזרה מטעם אחות שתעזור בייעוץ ותמיכה וזאת בדרך כלל למבוגרים במצב טוב יותר שהתלות לא גדולה מאוד. כמו כן, בתי אבות סיעודיים עומדים לרשות המבוגרים כאשר בגמלת סיעוד ניתן מימון כדי לעמוד בתשלומים.

אנו בבית אבות רחל ליצ'ק כאן כדי לסייע לכם! אתם לא לבד לרגע אחד, פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!