צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מה ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר

 
 

אלצהיימר הוא מקרה פרטי של דמנציה

 
אחת מההפרעות השכיחות ביותר בגילאי הזקנה, במיוחד בגילאי 80 שנים ומעלה, היא ירידה ביכולת הזיכרון. ברוב המקרים מדובר בבעיה מינורית שהיא חלק טבעי מההזדקנות, אך לעתים מדובר בהתחלה של דמנציה. דמנציה היא הגדרה כללית למספר תופעות שבאות לידי ביטוי בתהליך הדרגתי של ירידה ביכולת הזיכרון, שינויים באישיות ופגיעה ביכולת החשיבה, לעתים עד למצב בו הקשיש לא יכול לבצע פעולות יומיומיות כמו היגיינה אישית או אכילה באופן עצמאי ויזום.

מחלת האלצהיימר היא אחד מהגורמים המובילים לדמנציה. זוהי מחלה ניוונית של המוח שמאפיינת במהלך דמנציה מתקדם וקשה, עם תסמינים שמשפיעים מאוד על איכות חיי הקשיש.

 

תסמיני האלצהיימר

 
מחלת האלצהיימר היא מחלה הדרגתית. תסמיניה הראשונים נוגעים בעיקר לבעיות זיכרון ומתחילים מבעיות קלות כמו שליפת שמות של חפצים או מספרי טלפון. בעיות הזיכרון נעשות מורכבות יותר עד כדי שכחה של הדרך הביתה, שכחה של שמות אנשים מוכרים ושכחה מלאה של אירועים. יחד עם בעיות הזיכרון מופיעות הפרעות התנהגות, המובילות להתנהגות לא ראויה, אגרסיביות או דיכאון. כמובן שבכל מקרה של אלצהיימר מהלך המחלה שונה ולכל אדם יופיעו תסמינים מעט שונים.

 
 
בית אבות לחולי אלצהיימר
 
 

איך יודעים שזו לא דמנציה מסוג אחר?

 
את הערכת הגורם למצב הדמנטי יכול לבצע רק פסיכיאטר מומחה שיש לו נסיון בטיפול בדמנציה בקרב קשישים. לדמנציה יכולות להיות סיבות רבות נוספות מלבד מחלת האלצהיימר, למשל דמנציה וסקולרית הנובעת מפגיעה בכלי דם, מחלות ניווניות אחרות של המוח ובמקרים נדירים חוסר בויטמינים מקבוצת B וגידולים. במקרים מסוימים של דמנציות שאינן אלצהיימר, הפגיעה בזיכרון מסתמנת בצורה מעט שונה, למשל אחרי כמה דקות החולה כן יוכל להיזכר בשם או באירוע, אך באלצהיימר השכחה היא מלאה.

 

למה חשוב לאבחן אלצהיימר?

 
אבחנה מבדלת בין דמנציה שאינה אלצהיימר לבין מחלת האלצהיימר היא חשובה על מנת להעניק טיפול רפואי מיטבי למטופל. כיוון שמחלת האלצהיימר היא שכיחה ונחקרת רבות במוסדות רפואיים מובילים בעולם, כבר היום יש מספר תרופות שניתן לתת לחולים על מנת להקל על מהלך המחלה. האבחנה מאפשרת להתאים את הטיפול התרופתי בצורה הטובה ביותר למטופל.

בנוסף, חשוב לדעת אם מדובר במחלת האלצהיימר בגלל המהלך הקשה שלה. ידיעה מוקדמת מאפשרת לתכנן נכון את הטיפול התומך, כמו למשל העברת הקשיש לבית אבות לחולי אלצהיימר, או העסקת עובד זר או מטפל בזמן הנכון.

 

הטיפול בקשישים עם אלצהיימר

 
הטיפול במחלות דמנציה ובאלצהיימר מאופן פרטי הוא טיפול רב מערכתי שצריך לכלול עזרה רפואית, סיעודית ופסיכולוגית. אבחנה מוקדמת מאפשרת להתאים טיפול מיטבי. הטיפול באלצהיימר כולל כיום בין השאר טיפול תרופתי. טיפול זה עדיין אינו מספיק על מנת למנוע את התפתחות המחלה אך הוא בהחלט עוזר לאנשים רבים.

הטיפול התומך כולל סיוע סיעודי במשימות היומיום, בהתחלה מדובר בסיוע מתון לעזרה בביצוע משימות מורכבות יחסית, אך בהמשך הסיוע מתרחב לעזרה בפעולות יומיומיות כמו אכילה והיגיינה. חולי אלצהיימר כאמור סובלים גם מבעיות רגשיות והתנהגותיות ולכן תמיכה פסיכולוגית ופסיכיאטרית גם היא עוזרת. אחת מאופציות התמיכה הטובות ביותר היא מעבר לבית אבות לחולי אלצהיימר.

 

מגורים במוסד סיעודי

 
מגורים בבית אבות לחולי אלצהיימר מהווים דרך טיפול ותמיכה מצוינת לחולי אלצהיימר בשלבים מתקדמים. אנו בבתי הורים רחל ליצ'ק מעמידים לרשותכם בתי אבות סיעודיים איכותיים, עם טיפול רפואי ומערך תמיכה מהמתקדמים בישראל. הדיירים אצלנו זוכים לסיוע של 24 שעות ביממה עם כל העזרה הרפואית והסיעודית לה הם זקוקים. אצלנו, הדיירים הם במקום הראשון.
צרו קשר *9128