צרו קשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סימני אזהרה למחלת האלצהיימר

 
 
שכיחות האלצהיימר בקרב קשישים

אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב קשישים מעל גיל 75 היא מחלת האלצהיימר. אמנם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי יכלה להיות מורגשת בגיל הזה ללא קשר למחלת האלצהיימר ולעתים בגיל מוקדם יותר, אך ידיעת הסימנים על כך שמדובר בהתפרצות המחלה יכולים להיות מצילי חיים ולשפר משמעותית את מצב הנפגע. זה יכול להיות סבא או אבא, אימא או סבתא ולעתים גם דוד רחוק, כאשר כל הופעה של סימן מסוים אמור להדליק אצלכם נורת אזהרה.
 

סימנים המזהירים על מחלת האלצהיימר

 
  • הפרעה קוגניטיבית קלה מלווה בדרך כלל בבעיות למידה של חומר חדש אך אינה פוגעת בחומר שכבר ידוע או שהמבוגר כבר הצליח ללמוד. אלצהיימר לעומת זאת משכיחה מהמבוגר דברים שכבר למד ולמעשה הוא אמור לדעת, במצבים חמורים עד כדי מקום מגוריו או שמות ילדיו.

  • לעתים אלצהיימר מלווה בשינויים באישיות. רוגש, ילדותיות, חוסר סבלנות, תשישות, אדישות או כל תכונה שלא אופיינית באופן מובהק למבוגר.

  • בעיות היגיינה נפוצות מאוד באלצהיימר, זון הסיבה מדוע בית אבות לחולי אלצהיימר הוא עניין משמעותי. המבוגרים עלולים לחוות פגיעה רבה בזיכרון עד כדי כך שלא ישכחו לטפל בעצמם מבחינה היגיינית כמו למשל החלפת בגדים או רחצה.

  • אם המבוגר חוזר על שאלות עליהם נשאל לפני זמן קצר, זה סימן מובהק לבעיה שכחה שלא נחשבת לקלה כמו גם חזרה על מלים או מידע בסיפור אותו מספר המבוגר.
 
 
בית אבות לחולי אלצהיימר
 
 

סימנים שונים אצל כל אדם

 
למרות שהסימנים לאלצהיימר יכולים להיות מאוד ברורים, לא תמיד ההחמרה תיראה אותו הדבר אצל כל מטופל ולעתים חלק מהסימנים לא יופיעו כלל או לא באותו הסדר. לא תמיד ניקלע למצב בו אנו יודעים שאבא או אימא שוכחים משהו שהם אמורים לזכור ולעיתים לא נהיה לידם כשהם לא מצליחים לבצע פעולות יום יומיות וסביר להניח שהם לא יפנו אלינו וידווחו לנו.

לכן, ידיעת הסימנים אינה מספקת ועליכם להיות קשובים וערניים לסימנים שיכולים לסמל על התפתחות הבעיה כדי לנסות למזער את הנזק שנוצר עד כמה שניתן ולהעניק סיוע ליקירכם, בין אם מדובר על שהות בבית אבות לחולי אלצהיימר שתחזיר את שגרתו למה שהייתה או טיפול אחר.

אנחנו בבית רבות רחל ליצ'ק תמיד כאן בשבילכם גם להתמודדות עם מחלת האלצהיימר. פנו אלינו עוד היום ונשמח לייעץ, ללוות ולסייע!