חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיכאון בגיל הזהב – דרכי התמודדות למתגוררים בקהילה בבתי האבות

דיכאון בגיל הזהב

הדרך להזדקנות בכבוד אינה חפה ממכשולים ואתגרים. שינויים רבים מתרחשים בחיינו עם ההגעה לגיל פרישה. אחרי עשורים של עבודה, דאגה לילדים וחיי חברה שוקקים, קשישים רבים מוצאים את עצמם לפתע בודדים מתמיד. קרובים רבים ולא פעם גם בני זוג נפטרים מן העולם, שכנים וחברים עוברים לגור בקהילות ייעודיות או קרוב יותר למשפחה והפרישה מהקריירה עשויה לפגום בתחושת העצמאות והמשמעות. על אף שדיכאון אינו בהכרח מנת חלקם של כל בני גיל הזהב, מדובר בתופעה רווחת. בכתבה זו, נביא כמה עצות יעילות כיצד לתמוך באדם מבוגר המתמודד עם דיכאון וכיצד יכולה קהילה בבתי האבות לסייע.

נורות האזהרה שחשוב להבחין בהן

דיכאון לא פעם עשוי להיות חמקמק. הסימנים לא תמיד יהיו בולטים לעין ואם לא נשמור על ערנות, אנו עשויים להחמיץ את העובדה שאדם יקר לנו זקוק לעזרה. דיכאון לא מטופל עשוי להאיץ התדרדרות בבריאות הפיזית ובתפקוד הקוגניטיבי. ההימנעות מאינטראקציות חברתיות והפגיעה בתיאבון ובאיכות השינה עשויים להחמיר אף יותר את הדיכאון ולגרום לחוויה של אובדן תקווה. כדי להבטיח מתן מענה בזמן, אלו כמה סימנים שחשוב לחפש אחריהם ועשויים להעיד על דיכאון:

• תלונות תכופות ובלתי מוסברות על מיחושים ובעיות רפואיות

• רגזנות וחוסר סבלנות

• תשישות מתמשכת

• היעדר מוטיבציה

• קשיי ריכוז

• התבטאויות שעשויות להעיד על אובדן תקווה או טעם לחיים

זיהוי והתערבות מוקדמים יכולים להעניק סיוע חיוני ולשפר משמעותית את איכות חייהם של קשישים הסובלים מדיכאון.

יצירת סביבה תומכת היא קריטית לשיפור המצב

חשוב שניצור מרחב בטוח שיאפשר לאדם הקשיש לבטא את רגשותיו, פחדיו ודאגותיו. חשוב שלא נבטל את הדאגות הללו או ננסה לסתור את המחשבות הללו. הקשבה פעילה ונתינת מקום מלא לאימות הרגשות הללו יכולים לספק תחושת הקלה גדולה. במידת הצורך, מומלץ לפנות לטיפול ייעודי על ידי מומחים לבריאות
נפש גריאטרית.

לפעול באופן יזום לטיפוח קשרים חברתיים

להתפתחות דיכאון בקרב בני הגיל השלישי. זוהי הסיבה שרבים בוחרים לעבור לקהילה בבתי האבות, ככל שהקהילה המיידית מתחילה להצטמצם. ככל שיעמדו לרשות האדם המבוגר יותר הזדמנויות לאינטראקציה חברתית עם בני גילו, כך הסבירות לדיכאון פוחתת. מועדוני פנאי, פעילויות בדיור המוגן, קבוצות תמיכה וניסיונות פעילים לשמר חברויות ישנות, כל אלו יכולים להעניק ערך מוסף אדיר.

שמירה על אורח חיים בריא

תזונה מאוזנת, שינה רציפה ומספקת ופעילות גופנית קבועה יכולים לתרום משמעותית לבריאות הנפש. פעילות ספורטיבית גורמת להפרשת אנדורפינים המשפרים את מצב הרוח ומקלים על תסמיני הדיכאון. כאשר הגוף נמרץ, חיוני ומוזן היטב, יכולות ההתמודדות הרגשית משתפרות באופן ניכר. לכן, אין להקל בחשיבות השמירה על איכות חיים גם בהיבט הזה.

יצירת תחושת משמעות

כאמור, הפרישה עשויה לערער את תחושת המשמעות. לכן, חשוב לעודד את האדם המבוגר לשמור על פעילות. בין אם מדובר בלימודים, תחביבים מאתגרים או פעילויות התנדבותיות, ישנם אפיקים רבים לטיפוח ההישגיות והענקת תחושת שייכות לאדם כחבר משמעותי בקהילה. למידע נוסף על כל האפשרויות הזמינות בבית ליצ'ק, ניתן להשאיר פרטים כאן למטה.

השירותים שלנו

בית אבות ליצ'ק טיפול רפואי
אייקון בית אבות ליצ'ק
אייקון צוות רפואי בית אבות ליצ'ק
אייקון צוות תעסוקה ופנאי
אייקון צוות תעסוקה ופנאי

השירות הפרא – רפואי

מעטפת שירותים מקצועיים הכוללת: ריפוי בעיסוק, תזונאית קלינית, ייעוץ פסיכולוגי, פיזיותרפיה, הדרכה תעסוקתית וקלינאות תקשורת.

קרא עוד

אופן הטיפול

טיפול רפואי, השגחה צמודה בכל שעות היממה ותוכנית טיפול פרטנית המותאמת למצבו הרפואי של כל דייר.

קרא עוד

הצוות שלנו

צוות רב מקצועי ותיק, מיומן ומסור המכיר כל דייר ומשפחה באופן אישי ועושה את עבודתו באהבה, בסבלנות ובמסירות.

קרא עוד

תעסוקה ופנאי

מגוון פעילויות תעסוקה ופנאי לרבות חוגים, הרצאות, סרטים והצגות, משחקי חברה, פעילות גופנית, אירועים וטיולים.

קרא עוד

סביבה ומגורים

סביבה כפרית ירוקה ומוגנת הכולל מרחבים ציבוריים מרווחים ומטופחים וחדרים נוחים ובטוחים המצוידים בריהוט ואבזור מתקדם.

קרא עוד

מחלקות נוספות

בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי

המחלקה פועלת ברישיון משרד הבריאות ומיועדת למבוגרים הזקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות. במחלקה מגוון רחב מאוד של שירותים מקצועיים וכן צוות מסור ומיומן המעניק לדיירים ומשפחותיהם יחס חם ואכפתי.

קרא עוד
בית אבות לעצמאיים

בית אבות לעצמאיים

המחלקה נמצאת בפיקוח משרד הרווחה ומיועדת לדיירים המעוניינים לשמור על סדר יום עצמאי, בחברת בני גילם, ובתוך מסגרת תומכת המספקת מגוון פעילויות פנאי, ארוחות ומגורים איכותיים והשגחה רפואית צמודה.

קרא עוד
אשת צוות עם דיירת בית אבות לתשושים

בית אבות לתשושים

המחלקה, בפיקוח משרד הרווחה, מיועדת למבוגרים הזקוקים לעזרה בחלק מפעולות היום יום, ורוצים ליהנות מאיכות חיים גבוהה, טיפול והשגחה רפואית, ארוחות מסודרות, מגורים נוחים ומגוון פעילויות חברה ופנאי.

קרא עוד
מחלקה לתשושי נפש

תשושי נפש

במחלקה, בפיקוח משרד הבריאות ומשרד הרווחה, מיועדת למבוגרים הסובלים מדמנציה וזקוקים להשגחה צמודה, סיוע בפעולות יום יומיות וסביבה חמה, מוגנת ותומכת המעניקה להם סדר יום פעיל ונוסכת בהם בטחון.

קרא עוד