חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השפעות מחלת הדמנציה

בית אבות משחק שחמט

מהי מחלת הדמנציה?

מחלת הדמנציה שקרויה גם שיטיון היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים מעל גיל 65. המחלה עד כדי כך שכיחה כך ש-10 אחוזים מהמבוגרים ילקו בה ומעל גיל 84 כבר מגיעה ל-30 אחוזים. המחלה מתבטאת בירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי, חמור יותר מהפרעה קוגניטיבית קלה בה המבוגר אינו מצליח ללמוד חומר חדש בקלות, כך שבמחלת השיטיון ההידרדרות ברורה מאוד ומחמירה עם השנים. בשלבים הראשונים האדם יחוש בלבול ושכחה של פרטים קשים, כמובן יחד עם קושי בלמידה ויכולה להגיע בשלבים מתקדמים עד אי יכולת לזהות פנים, חוסר התמצאות אפילו בדרך חזרה הביתה ופעולות בסיסיות ביותר לשגרת החיים כמו רחצה, אכילה וכולה.

השפעות מחלת הדמנציה

  • לדמנציה יש בעיות רבות שיכולות להופיע על סדר יומו של המבוגר וכולן תלויות במידת הפגיעה בקוגניטיבית שלו. אחת הפגיעות הכואבות ביותר היא חוסר יכולת לזהות פנים ושמות וגם קישור ביניהם ולכן הפגיעה גם בצד הרגשי. אותו אדם לא תמיד יוכל לזהות את הצוות המטפל שלו ולמעשה גם לא את בני משפחתו מה שמשליך מאוד על היכולת לעזור לו אפילו בפעולות יום יומיות פשוטות.

  • אחד מהסימנים הבולטים של המחלה הוא חוסר יכולת התמצאות. במצבים כאלו אותו אדם לא יכול ללכת לבדו כיוון שיכול בקלות להגיע למקום אחר תוך שהוא הולך לאיבוד ובכך גם לסכן את חייו.

  • במהלך המחלה יש פגיעה קוגניטיבית גם ברמת הפעילות היום יומית. אותו אדם לא מתרחץ, אותו אדם לא יצליח לאכול וכמובן לא לבצע בבטחה פעולות פשוטות כמו הפעלת הגז במטבח. מצבו הגופני יכול להחמיר בגלל חוסר היגיינה או חוסר אכילה וכמובן סיכון מצבו בגלל שכחה של פעולות שעשה לפני כמה דקות.

מה הטיפול הנכון למחלת הדמנציה?

למרות התקדמות הרפואה באופן בלתי ייאמן במאה האחרונה, עדיין אין אפשרות לטפל בדמנציה באופן מחלט כיוון שמדובר על הרס של תאי עצב מרכזיים, תאי המוח, כאשר אין ידע מספק כיצד לגרום להם להתחדש. כל הטיפול בדמנציה בימינו מתבסס על זיהוי המחלה בשלב מוקדם ככל הניתן והאטת החמרתה. הטיפול יכול להיות מלווה כדורים אך רובו מתבסס על תרגולים עם המבוגר וכמובן טיפול תומך בכל הסימנים שפוגעים משמעותית בשגרת חייו. בבית רבות לחולי דמנציה צוות בית האבות שומר שאותם מבוגרים ימשיכו להתקלח, לאכול כמו שצריך, דואג שלא ילכו לאיבוד וגם דואג לפעולות שישמרו על מצב המטופל וימנעו את החמרת המחלה.

אנחנו ברשת בתי אבות רחל ליצ'ק תמיד כאן בשבילכם גם ברגעים הקשים של דמנציה לעת זקנה. פנו אלינו עוד היום ונשמח להציג בפניכם את השירותים שאנו מציעים, אפשרויות לינה ועוד.

השירותים שלנו

בית אבות ליצ'ק טיפול רפואי
אייקון בית אבות ליצ'ק
אייקון צוות רפואי בית אבות ליצ'ק
אייקון צוות תעסוקה ופנאי
אייקון צוות תעסוקה ופנאי

השירות הפרא – רפואי

מעטפת שירותים מקצועיים הכוללת: ריפוי בעיסוק, תזונאית קלינית, ייעוץ פסיכולוגי, פיזיותרפיה, הדרכה תעסוקתית וקלינאות תקשורת.

קרא עוד

אופן הטיפול

טיפול רפואי, השגחה צמודה בכל שעות היממה ותוכנית טיפול פרטנית המותאמת למצבו הרפואי של כל דייר.

קרא עוד

הצוות שלנו

צוות רב מקצועי ותיק, מיומן ומסור המכיר כל דייר ומשפחה באופן אישי ועושה את עבודתו באהבה, בסבלנות ובמסירות.

קרא עוד

תעסוקה ופנאי

מגוון פעילויות תעסוקה ופנאי לרבות חוגים, הרצאות, סרטים והצגות, משחקי חברה, פעילות גופנית, אירועים וטיולים.

קרא עוד

סביבה ומגורים

סביבה כפרית ירוקה ומוגנת הכולל מרחבים ציבוריים מרווחים ומטופחים וחדרים נוחים ובטוחים המצוידים בריהוט ואבזור מתקדם.

קרא עוד

מחלקות נוספות

בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי

המחלקה פועלת ברישיון משרד הבריאות ומיועדת למבוגרים הזקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות. במחלקה מגוון רחב מאוד של שירותים מקצועיים וכן צוות מסור ומיומן המעניק לדיירים ומשפחותיהם יחס חם ואכפתי.

קרא עוד
בית אבות לעצמאיים

בית אבות לעצמאיים

המחלקה נמצאת בפיקוח משרד הרווחה ומיועדת לדיירים המעוניינים לשמור על סדר יום עצמאי, בחברת בני גילם, ובתוך מסגרת תומכת המספקת מגוון פעילויות פנאי, ארוחות ומגורים איכותיים והשגחה רפואית צמודה.

קרא עוד
אשת צוות עם דיירת בית אבות לתשושים

בית אבות לתשושים

המחלקה, בפיקוח משרד הרווחה, מיועדת למבוגרים הזקוקים לעזרה בחלק מפעולות היום יום, ורוצים ליהנות מאיכות חיים גבוהה, טיפול והשגחה רפואית, ארוחות מסודרות, מגורים נוחים ומגוון פעילויות חברה ופנאי.

קרא עוד
מחלקה לתשושי נפש

תשושי נפש

במחלקה, בפיקוח משרד הבריאות ומשרד הרווחה, מיועדת למבוגרים הסובלים מדמנציה וזקוקים להשגחה צמודה, סיוע בפעולות יום יומיות וסביבה חמה, מוגנת ותומכת המעניקה להם סדר יום פעיל ונוסכת בהם בטחון.

קרא עוד